.NET Open Source Platforms - vNext

.NET in geleceğinin konu edildiği; açık kaynak (Openness) geliştirme ve modern web development süreçlerinde .NET ve web framework yapılarının ele alındığı TechEd Scotts, Hanselman ve Hunter tarafından gerçekleştirildi.

Modern web geliştirme sürecine .NET in böylesine iştahlı bir yapıyla girmesi heyecan verici. Son dönemlerde popülerliği artan ve geliştiricilere bir çok kolaylık sağlayan paket yönetimlerine(Node Package Manager - npm, Ruby Gems, NuGet bir yenisi daha eklendi. KPM proje geliştirme sürecinde gerekli paketlerin yönetiminden sorumlu olacak. Node.js - Ruby proje tiplerinde karşılaştığımız package.json ve gemfile paket - uygulama gereksinimleri konfigürasyonlarını içeren referans tip için vNext Project.json u getiriyor. Ekstra bir komuta gerek kalmadan (npm install, bundle install vb.) json file üzerinde eklenen paketin otomatik referans olarak eklenmesi veya tam tersi sürecin işletilmesi, harika!


Örnek bir proje template yapısı

İşte tam bu noktada sunucu dağıtım (deployment) senaryolarında kendi optimize edilmiş CLR (dll - Core CLR - Cloud Optimized) ve .NET Framework kütüphanelerinizi kullanabiliyorsunuz.

Kendine has yapısı ve yeni özellikleriyle (Dependency Injection, Faster Development No Build Step,Fast Startup, Low Memory etc.) modern web geliştirme araçlarına vNext vizyon ve mimarisi yansıtılmış durumda.

Peki ya bundan sonra; Mono başta olmak üzere Windows, Mac, Linux işletim sistemleriyle geliştirme araçlarının; Visual Studio, Text (Sublime Text) ve Cloud (Cloud9) editörlerin .NET web uygulama geliştirme süreceinde daha etkin rol alması değerlendirilmekte.