Girişimcilik! Bu ruhu taşıyan ve fikirlerini hayata geçirmek üzere fırsat kollayan kişiler! Hiç bu uğurda kendinizde ve çevrenizde olması gereken araç ve gereçleri düşündünüzmü? Dünyanın her bir yanında, yaşanan coğrafi bölge ve kültürün etkisiyle yüzlerce girişim hayalden gerçeğe uzanmaya çalışmakta ancak bunların sadece birkaçı hedefine ulaşabilmektedir! Peki neden?

1. Vizyon ve Hedefin olmayışı

Bu madde her bir girişimin başlangıç noktası olması gerekirken ne yazıkki hep gözden kaçmaktadır. Genelde insanlar neyi neden yaptıklarını veya değiştirmek istedikleri şeyleri düşünmeksizin parlak fikirlerinin derinliklerine dalmaktadırlar. Oysa ki;

"Vizyonunuzu takip edin parayı değil, sonucunda para sizi takip edecektir!"

Belli bir hedefi olmayan girişim hızı ve dengesi olmaksızın savrulabilir! Bu kendinizi ve ihtiyacınız olan iş gücünü toplamanıza engel olur. Hedefi olan bir girişim;
1- işinize gerçek bir anlam katar
2- insanları etrafınızda toplayabilir,
3- markanıza bir varoluş nedeni kazandırır, ve şu şekilde farkındalık oluşturabilir dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. İşte vizyon ve farkındalık üzerine iki güzel örnek:

"Gezegenin nabzı olmak" - Twitter

"Dünyanın en müşteri merkezli firması olmak" - Amazon

Simon Sinek' in meşhur TED konuşmasında bahsettiği üzere; ilk müşterileriniz için bir duygu uyandırmanız gerekir ve sonra daha fazlası için size geri gelirler! asıl önemlisi arkadaşlarına sizden bahsetmeleridir ifadesi yer almaktadır. Ayrıca satın alma kararının mantıktan çok duygu temelli olduğunu ifade etmiştir. İşte altın dairede buradan gelmektedir.


Altın Daire

"İnsanların satın aldığı ne yaptığınız değil, yaptığınızın sağladığı faydadır!"

Müşterilerinizin misyonunuza inandığı noktada güven ve yakınlaşma başlar!

2- Odaksızlık

Eğer bir girişimin başarısızlığı söz konusu ve suçlu aranıyorsa; suçlu, çok fazla şeyi çok kısa zamanda yapmaya çalışmaktır. Belli bir odak noktası, ürününüzün ne olduğu ve kime hitap edeceğini netleştirebilir. Sonu gelmeyen talepler, yapılan değişiklikler ve eklenen her yeni özellik ürününüz ile vermek istediğiniz mesajdan sizi uzaklaştırır. Uygulamada zor olan bu süreçte yatırımcıların ve müşterilerin baskılarından sancı duyacak olsanızda hayır demeyi öğrenmelisiniz!

3- İstenmeyecek ürün geliştirmek

Doğru ürün çok basittir; iş planı ile düzene sokulmuş, ilgi uyandıran bir yapıya sahip olmalıdır. Bir uygulama (application) güzel gözükebilir ve yüzeysel olarak iyi bir izlenim bırakabilir fakat daha derine inip detaylıca kullanmaya başladığımızda aslında belli bir değer üretemeyip bir çok insan tarafından çok da önemli olmayan bir sorunu çözmeye çalışıyor olduğunu görebiliriz.
Deneyimi mükemmelleştirmeden önce ilk olarak hedef kitleniz için doğru ürünü geliştirdiğinizden emin olmalısınız!
Bir çok iş fikri bir takım varsayımları temel alarak başlamaktadır. Bu varsayımlar titizlikle test edilmezler ise önemli ölçüde başarı şansınızı düşürebilirsiniz.

4- Yatırımcılarla başlamak, müşterilerle değil

Evet güzel bir fikriniz olabilir ama bu daha şimdiden yatırım bulduğunuz anlamına gelmez. Girişimin - bir başlangıcın söz konusu olduğu yerde ilk hedef yatırımcı olmalıdır. Müşteri doğru bir şekilde oluşturulan iş modelinin hayata geçmesiyle hedef kitle olabilecek bir öğedir, henüz her şeyin başındayken değil!

"Yatırımcılardan desteği aldığınız zaman onların iş modeli sizinkinin yerini alır"

5- Timsah ile Ayı arasındaki müsabakanın galibini arazi şartları belirler!

Her konuda ve her şartta iyi olamazsınız! Çevrenizle müzakare edin ve güçlü yönleriniz üzerinde durun.

Özetle girişim ve geliştirme konusunda 5 konu başlığını altında önerileri ele almaya çalıştık. Toparlarsak;

1- Girişiminizin DNA sını tanımlayın
2- Ana fikre sadık kalın
3- Tasarımı ilk günden masaya yatırın
4- Fikirleri doğrulayıp, varsayımları test edin
5- Satışı bırakıp dinlemeye başlayın
6- Akıl hocası edinin ve destek ağınızı oluşturun
7- Her şey insanla ilgili, en iyileri işe alın eğer yapabiliyorsanız!

Mutlu Girişimler!