Başarılı insanların kendilerine has yöntem ve taktiklerle rutin aktivitilerini kazanım sürecine dönüştürdükleri görülmektedir. Özellikle günümüz iş dünyasının rekabete dayalı ve zaman kısıtlı karakteristik beklentilerini karşılayabilmek için mekanik unsur içermeyen insanoğlunu çetin bir mücadele beklemektedir. Bu sahneden kimin zaferle ayrıldığı ince bir cizgi ile belirlenmektedir.

Sabretmek!

İş dünyasında iz bırakmış liderlerin örneklerinden yola çıkarak hazırlanan ve kendinize de uyarlayabileceğiniz 5 önemli konu başlığını değerlendirelim.

1- Öz Disiplin

Bu yetenek bir kişiyi sıradanlıktan çıkartan en belirgin özelliklerden bir tanesidir. Her şeyin yapılabileceğine inandırdığı gibi yokluğunda basit bir işin dahi imkansız bir rüyaya dönüştüğü gözlemlenebilir. Mark Zuckerberg; 2009 yılında her gün kravat takarak çalışmış, 2011 yılında sadece kendisinin öldürebildiği hayvanları tüketmiş ve 2012 - 13 yıllarında Çince öğrenmiştir. Bu yıl ise iki haftada bir yeni bir kitap okumaya çalışmaktadır.

2- Erdem ve Tutku

Severek yaptığınız bir mesleğin sizleri nereye taşıyacağını hayal bile edemezsiniz! Bu tamamem sizin kendinizle ve işinizle ne kadar barışık bir insan olduğunuz ile ilgili. Ya dışarıdan gelen çaydırılış ritüellerine boyun eğer yada bizzat bu ritüellerin sahiplerine düşen payı ödetirsiniz. Yahoo CEO su Marissa Mayer, 12.500 den fazla çalışanı olan şirketinin işe alınan her personelini bizzat kendisi onaylamaktadır. Nike CEO su Mark Parker; beynini dengeleyebilmek amacıyla bilgisayar ekranını ikiye bölüp, bir tarafında iş süreçleri için yeni fikir arayışları yaparken diğer bölümüde taslakları için kullanmaktadır. Apple CEO su Tim Cook' un; her gün 04:30' da kalkıp e-postalarını gönderdiği bilinmektedir.

Aşık olduğunuz işi yapın!

3- Takım Ruhu

Başarılı ve başarız ayrımı kaçınılmaz sondur. Her ne yaparsanız yapın nihai karar sizi ya başarılı yapacak ya da başarısız kılacaktır. Zamanında teslim edilen ve müşteri isteklerini karşılayan bir proje ekibinde yer almak başarı yüzdenize olumlu etki ediyorken yine aynı ekipte üzerinize düşün görevleri her nekadar tamamlamış olsanız dahi ekibin başarısızlığı ve resmin tamamımın ortaya çıkardığı sonuç sizin başarı yüzdenize olumlu katkı sağlamayabilir. Bu durumda alacağınız aksiyonun sorumlulukların paylaşımı ve daha fazla fedakarlığı barındıran nitelikte olmasından kaçınmayın! Süreci kendi lehinize çevirebilmek için her zaman bir şans vardır. Önemli olan bunu gerçekten isteyip, bedelini ödemeye hazır olduğunuzu kendinize ve çevrenize hissettirmektir.

Başarıyı kucaklayın! Etrafınızdaki herkesi bunun bir parçası yapın.

4 - Zaman Yönetimi

Çalışma hayatımızın en verimli dilimi sabah saatleridir. Günlük plan ve önceliklerinizi belirlemiş olmanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz işleri fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Gerçekçi zaman dilimleri belirlemek ve bu doğrultuda çalışmak kısa vadede sonuç vermesede uzun vadede geleceğiniz noktayı size garanti edecektir. Bu kısımda dikkat dağıtabilecek ve planı bozabilecek her türlü duruma karşı savunmanızı iyi yapmanız gerekmektedir.

Sabahlara kadar çalışmak sizi kahraman yapmaz! 

5 - Kendinize Yatırım Yapın

Kendinize ayırdığınız vakit, öğrenme ve becerilerinizi geliştirme sizi mutlu edip motivasyonunuza olumlu etki edebilir. Kötü ve vakit kaybettiren alışkanlıklarınızı en kısa sürede değiştirmeye çalışın! Bu konuda objektif olabilirseniz güçlü ve zayıf yönlerinizi doğru bir şekilde analiz ediyor olursunuz.

Korkularınızla yüzleşin!