Her geçen gün artan rekabet, sorumluluk ve iş yoğunluğumuz arasında kendimize biraz vakit ayırıp zinde ve üretken kalmayı nasıl başarabiliriz?

Gelişim ve değişimler karşısında acaba kendimize ne tip eklentiler yapabileceğimizin (yaptığımızın) farkında mıyız? Bu süreci lehimize çevirerek değişimin kendisinden beynimizi ve akıl gücümüzü beslemeyi başarabilir miyiz?

En basit örnekleriyle; biraz kilo vermek, sigarayı bırakmak, yabancı bir dil öğrenmek, daha fazla kitap okumak, bloğumuzu güncellemek, düzenli spor yapmak, daha az TV seyretmek, kazancınızdan bir kısmını tasarruf etmek gibi konular değişimin merkez unsurları olabilir mi?

Yapılan bir ankette "Her geçen gün daha zeki olabilmek için ne yapardın" sorusuna cevap aranmış! Buyrun birlikte ilk 10' a bakalım

1- Online olarak geçirdiğiniz vakitleri değerlendirin

Günlük haber turlarımız, sosyal ağlar, paylaşımlar, resimler ve daha niceleri... Oysa Web bizler için harika kaynaklar ile dolu. Örneğin yabancı bir dil öğrenmek istediğimizde; Duolingo, bir programlama dili öğrenmek istediğimizde CodeSchool, online seminerlere katılmak istediğimizde TED, online kurs almak istediğimizde Coursera gibi örnekleri ve çeşitleri artarak devam eden bir çok kaynak hemen elinizin altında...

2- Ne öğrendiyseniz not edin

Aldığınız notların çok güzel, düzenli veya uzun olmasına gerek yok, bir kaç dakikanızı her gün öğrendiğiniz konuları tekrar gözden geçirebileceğiniz şekilde not etmek için kullanın!

3- Tamamladığınız Süreçleri Listeleyin

Böylelikle bu ana kadar yapmak zorunda olup üstesinden geldiğiniz bir çok işi bitirdiğinizi görebilir ve beyninizi bu noktada tatmin etmiş olursunuz!

4- Scrabble ın dışına çıkın

Evet bir çok kutu oyunu (Satranç, Tabu, Amiral Battı) oynayabilir, dışarıdan hiç bir yardım almadan (ipuçları veya kitaplar) beyin egzersizi yapabilirsiniz!

5- Zeki arkadaşlar edinin

Sizden daha zeki insanlar ile takılmak hızla öğrenmenin bir başka yolu! "Unutmayın sizin IQ seviyeniz size yakın ve beraber takıldığınız 5 kişinin ortalamasıdır!" - Saurabh Shah
Etrafınızın zeki insanlar ile kuşatılması ve sizin bu insanlar ile geçirdiğiniz vaktin en iyi şekilde değerlendirilmesi! Her zaman alçak gönüllü ve öğrenmeye amade olun!

6- Çok okuyun

Doğru, çok etkileyici bir madde değil fakat bu yaygın cevap inanın bir çok şeyi değiştirmeye gücü yeten ana unsur olarak karşımızda!
Bir çok görüşe göre zeka geliştirici en güçlü unsurlardan biri okumaktır!

7- Öğrendiğiniz şeyi bir başkasına izah edin - anlatın

"Eğer bir şeyi kolay yoldan ifade edemiyorsanız, onu yeterince anlamadığınız içindir!" der Albert Einstein. Gerçekte ne öğrendinizden emin olmak ve ne öğrendiğinizi düşünmeniz gerekir. Böylece bu bilgiyi başkasına öğretmeye çalışırken hafızanıza nasılda işlendiğini farkedeceksiniz!

Öğrendiğiniz her şey için büyük veya küçük farketmez onu bir arkadaşınıza ifade edebilene kadar bırakmayın!

8- Rastgele hayatınıza yeni şeyler katın

Eğer Steve Jobs bugün o güzel yazı - kaligrafi dersleriyle kazandığı tasarım yeteneğini almamış olsaydı bugün ilk Apple - Mac tasarımı için ilham kaynağını bulamıyabilirdi!
Sizin için gelecekte neyin faydalı olabileceğini tahmin edebilir ancak bunun için kesin bir hüküm veremezsiniz! Bu sebeple yeni şeyler deneyebilir - öğrenebilir ve sonrasında bunların geri kalan yaşamınızda tecrübelerinize ne şekilde etki edeceğini gözlemleyebilirsiniz!

9- Yeni bir dil öğrenin

Seçtiğiniz bir yabancı dilde hemen ustalaşıp akıcı bir şekilde konuşmanız gerekmez! İstikrarlı bir şekilde boş vakitlerinizi bu dile ayırarak beyin egsersizleri yapabilir temel konularda hakimiyet kurmayı hedefleyebilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek için diğer bir kaynak Memrise

10- Kendinize dinlenmek ve rahatlamak için vakit bulun

Beyninize, tüm bu koşuşturmaca ve mücadele ortamında her şeye çeki düzen vermesi için bir fırsat vermeniz gerekir! Bence bu durum herkes için görecelidir - Kalbinizin sesini dinlemek gibi! Spor, sağlıklı beslenme ve Aile gibi etkenler beynimizin temel yakıtları olarak değerlendirilebilir. Atalarımızında dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur..."

Jessica Stillman - Yazısından Derlenmiştir.